Startlista

Apalle Gård ridskola

Påskhoppet, Startlista

Viktig inrormation inför påskhoppet pga Corona-virus.

För att undvika smittspridning kommer vi att ha följande regler under fredagens påskhopp, detta för att det ska vara möjligt att genomföra tävlingen på ett säkert sätt. Frågor hänvisas till Camilla på: 070 84 08 670.


  • Vi kommer att flytta tillbaka första start till kl 10.00.
  • Vi delar upp klass 1 (clear round) i 3 grupper, klass 2 är i en grupp.
  • Ryttarna har en utsatt tid när dom får vistas på anläggningen, efter sin ritt åker man direkt hem.
  • Grupp 1 är välkomna till stallet från kl 08.30. Grupp 2 är välkomna till stallet från kl 10.15. Grupp 3 är välkomna till stallet kl 11.15.
  • Startande i klass 2 är välkomna till stallet från kl 12.15.
  • Varje ryttare får MAX ha en förälder/ medhjälpare med sig.
  • Man kollar endast på "sin" ryttare, sen lämnar man läktaren.
  • Vi vill inte ha någon publik under dagen. Alla som inte ska tävla får tyvärr stanna hemma.
  • Det är bra att ha handskar på sig.
  • För att undvika närkontakt vid bangång har vi filmat när banan hoppas, alla kan på så sätt sitta hemma och lära sig banan. Det blir alltså ingen bangång på plats.
  • Ingen cafeteria på plats.
  • Vi kommer inte att göra några undantag från dessa regler.


Vi hoppas ni respekterar våra regler och att alla hjälps åt att följa reglerna så vi trots detta kan ha en härlig dag och genomföra tävlingen på bästa sätt!


Klass 1, hinder 1-7

Klass 1, clear round

Grupp 1, starttid kl 10.00 

Ryttare:

Häst:

Höjd:

1. Evelina Westling

Cindy

30 cm

2. Lilly Eneland

Långben

30 cm

3. Elin Jidenius

Robert

30 cm

4. Vanessa Karmehag

Calle

30 cm

5. Emelie Nordeberg

Aprilla

30 cm

6. Isa Berg

Yatzy

30 cm

7. Cehline Eklund

Barwa

40 cm

8. Hanna Ångman

Cindy

40 cm

9. Dlin Barban

Långben 

30 cm

10. Vera Stenlund

Robert

50 cm

11. Tindra Gartmon

Aprilla

40 cm

Grupp 2, starttid kl 11.00. 

Ryttare:

Häst:

Höjd:

1. Ella Månsson

Calle

30 cm

2. Cornelia Karlsson

Yatzy

30 cm

3. Clara Lundqvist

Aprilla

40 cm

4. Tilda Sellehed

Cindy

60 cm

5. Vide Eklund

Robert

40 cm

6. Wilya Tankred

Calle

40 cm

7. Anastasja Panek

Yatzy

40 cm

8. Tilde Carlberg

Cindy

50 cm

9. Josefine Hilding

Robert

40 cm

10. Freja Pada

Yatzy

40 cm

Grupp 3, Starttid kl 12.00

Ryttare:

Häst:

Höjd:

1. Olivia Ingemansson

Barwa

50 cm

2. Emma Jidenius

Sato

50 cm

3. Linnea Kvernplassen

Melwin

70 cm

4. Maja Schaffer

Zosia

60 cm

5. Nellie Lundblad

Fire

50 cm

6. Alice Eriksson

Barwa

50 cm

7. Tawinee Sringman

Calle

50 cm

8. Luise Wårberg

Robert

60 cm

9. Ida Linnergren

Aprilla

60 cm

10. Magdalena Hagelind

Melwin

70 cm

11. Klara Sätterström

Zosia

60 cm

Klass 2, hinder 1-8

Klass 2, starttid kl 13.00

Klass 2, omhoppning, hinder 1,5,6,8

Ryttare:

Häst:

Höjd:

1. Alice Eriksson

Barwa

50 cm

2. Agnes Nordberg

Cindy

50 cm

3. Maja Schaffer

Zosia

60 cm

4. Agnes Stenlund

Robert

70 cm

5. Linnea Kvernplassen

Melwin

70 cm

6. Alva Nordberg

Aprilla

70 cm

7. Emma Jidenius

Sato

60 cm

8. Nellie Lundblad

Fire

60 cm

9. Luise Wårberg

Robert

70 cm

10. Olivia Ingemansson

Barwa

60 cm

11. Ida Linnergren

Aprilla

60 cm

12. Klara Sätterström

Zosia

60 cm

13. Magdalena Hagelind

Melwin

80 cm

Varmt välkomna till alla tävlande!

Copyright  © All Rights Reserved